Prva država na svijetu koja je u potpunosti legalizirala marihuanu je Urugvaj, dakle od travnja ove godine, konzumacija marihuane u Urugvaju je u potpunosti legalna za njene punoljetne stanovnike. Zemlja koja u Europi ima najliberalniji pristup konzumaciji marihuane je Nizozemska.
Marihuana se u Nizozemskoj kupuje potpuno legalno u coffee shopovima, svaka punoljetna osoba može kupiti količinu od 5 grama na dan, također u Nizozemskoj zakon dopušta privatni uzgoj marihuane u ograničenim količinama. Svaki građanin Nizozemske može uzgajati do 7 stabljika kanabisa, vjerojatno su nizozemske vlasti na pametan način regulirale kontrolu kupovine odnosno evidenciju konzumenata, za slučajeve u kojima bi moglo doći do zlouporabe u trgovanju marihuanom.
Coffee shopovi u Nizozemskoj ne poslužuju alkohol, ali uz marihuanu možete potpuno legalno kupiti space cakes tj. kolače sa psiho aktivnim tvarima i halucinogene gljive. Uvođenjem legalizirane prodaje marihuane u Nizozemskoj, automatski je pao i kriminal vezan uz nelegalnu trgovinu, a i sama država profitira iz poreza koji se uprihoduje od prodaje marihuane. Iako je legalizacija konzumacije marihuane u Nizozemskoj prisutna već niz godina, čak ni u Nizozemskoj konzumacija i posjedovanje nisu legalizirani u svakoj situaciji, ali su dekriminalizirani. Posljednjih godina su zbog zlouporaba postroženi uvjeti konzumacije marihuane, tako da u nekim mjestima turistima nije dopuštena konzumacija marihuane. Unatoč liberalnim zakonima o konzumaciji marihuane, samo deset posto stanovništva konzumira marihuanu.
Sličnim putem kao Nizozemska krenula je i Švicarska, koja je počela intenzivna istraživanja vezana za uporabu marihuane u medicinske svrhe, tako da se je nakon provedene dekriminalizacije došlo do faze u kojoj se razmišlja o otvaranju coffee shopova nalik onima u Nizozemskoj.
U američkoj saveznoj državi Colorado ove je godine izglasana legalizacija proizvodnje, prodaje i uživanja marihuane, od kada je marihuana legalizirana u toj američkoj državi se je drastično smanjila stopa kriminala iako je većina desno orijentiranih političara predviđala potpuno drugačiji tijek događanja, realnost ih je u potpunosti demantirala!
Mnoge europske države su počele raditi na dekriminalizaciji marihuane, tako da se automatski postavlja pitanje kada će Hrvatska krenuti tim putem?
Protivnici legalizacije marihuane kod nas često ističu činjenicu koja govori da legalizacija marihuane u Hrvatskoj neće smanjiti broj korisnika, naprotiv argumenti koje protivnici legalizacije iznose, baziraju se na porastu ovisnika u Nizozemskoj i to u stotinama postotaka, istina to je jedan od argumenata u korist protivnika legalizacije marihuane.
Naravno uvijek ima drugačijih mišljenja, pa tako predsjednica ORaH-a Mirela Holy kaže, većina ljudi u velikim političkim strankama se protivi legalizaciji marihuane iz čisto pragmatičnih razloga zato što, kako kaže Holy, smatraju da su hrvatski građani više protiv negoli za legalizaciju i liberalizaciju konoplje. Zanimljivo, političarima je ovo izgleda jedno od pitanja u kojima im je stalo do mišljenja birača, za razliku od mnogih drugih pitanja.
Mirela Holy nadalje navodi da je legalizacija indijske konoplje jedna od metoda kako se uspješno možemo boriti i protiv mafije i organiziranog kriminala jer ako se legalizira to stavljate pod kontrolu države i onda nema pokušaja mafije da se stvore novi ovisnici među djecom.
I tako dok se koplja lome da li legalizirati ili ne legalizirati uzgoj indijske konoplje i konzumaciju marihuane, treba poraditi na činjenicama da marihuana bude u potpunosti dekriminalizirana za korisnike i naravno potpuno legalizirana u medicinske svrhe, mada poznavajući naš trend praćenja standarda koji vladaju u zapadnoj Europi, čini se da će proći još jako puno vremena do legalizacije marihuane ili možda ne, ako gospođa Holy nastavi svoj ubrzani uspon u političkim vodama i daljnjem dobivanju podrške naroda, možda dobijemo Premijera i Vladu koji će nas barem u jednom segmentu učiniti dijelom demokratske Europe!
Ostavite Komentar